Directed by
Willard Huyck | ... | (directed by) |
Writing Credits
Steve Gerber | ... | (based on the character created by) |
Willard Huyck | ... | (written by) & |
Gloria Katz | ... | (written by) |
Val Mayerik | ... | (based on the character created by) (uncredited) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Robert Latham Brown | ... | co-producer |
Ian Bryce | ... | associate producer |
Gloria Katz | ... | producer |
George Lucas | ... | executive producer |
Music by
John Barry |
Cinematography by
Richard H. Kline | ... | director of photography |
Editing by
Michael Chandler | ||
Sidney Wolinsky |
Casting By
Dianne Crittenden | ||
Nancy Nayor | ... | casting director: additional |
Production Design by
Peter Jamison |
Art Direction by
Mark Billerman | ||
Blake Russell |
Set Decoration by
Phil Abramson | ||
Gary Heider |
Costume Design by
Joe I. Tompkins | ... | (as Joe Tompkins) |
Makeup Department
Gracie Atherton | ... | makeup artist |
Karen Bradley | ... | makeup artist: second unit |
Thomas R. Burman | ... | makeup designer: Dr. Jenning |
Bari Dreiband-Burman | ... | makeup designer: Dr. Jenning |
Joy Zapata | ... | hair stylist |
John Logan | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Production Management
Robert Latham Brown | ... | production manager |
Richard Hashimoto | ... | production manager |
Frank Price | ... | executive in charge of production (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Patrick Cosgrove | ... | second assistant director (as Pat Cosgrove) |
Rodney Allen Hooks | ... | second assistant director: second unit |
L. Dean Jones Jr. | ... | second assistant director (as Dean Jones) |
Dan Kolsrud | ... | first assistant director |
John Liberti | ... | first assistant director: second unit |
Thomas J. Wright | ... | second unit director |
Art Department
Dave Archer | ... | celestial paintings |
Bob Bauer | ... | property maker |
Robert Bonino | ... | foreman |
Danny Colangelo | ... | property master |
Paul Dal Porto | ... | property master: second unit |
Joanne Desmond | ... | props |
Stephen J. Gardner | ... | assistant property master: second unit (as Steve Gardner) |
Elizabeth Hamilton | ... | stand-by painter |
Dale Haugo | ... | lead scenic artist |
Harley Jessup | ... | assistant to production designer |
Chris H. Kelly | ... | construction foreman |
Jack Kostelnik | ... | property maker |
John Lister | ... | carpenter |
Pamela Marcotte | ... | set designer |
George F. Mauricio | ... | property assistant |
Stacey S. McIntosh | ... | foreman |
Jim Pohl | ... | set designer |
Michelle Souza | ... | property assistant |
J. Michael Speakman | ... | property assistant |
John Warnke | ... | assistant art director |
Steven Westlund | ... | property master |
Dwight Williams | ... | construction foreman |
Brian Bysouth | ... | European poster artist (uncredited) |
J. Michael Davis | ... | set dresser (uncredited) |
Michael Jupp | ... | storyboard artist (uncredited) |
Doug E. Williams | ... | carpenter (uncredited) |
Sound Department
Agamemnon Andrianos | ... | sound recording mixer |
Sandina Bailo-Lape | ... | Re-Sync Editor |
Stephen Balliet | ... | boom operator: second unit |
John Benson | ... | sound effects editor |
Gloria S. Borders | ... | supervising sound editor (as Gloria Borders) |
Karen Brocco | ... | assistant sound editor |
Valerie Bryce | ... | audio technician |
Ben Burtt | ... | Re-Recording Mixer / sound effects editor |
Jill Calhoun | ... | foley artist |
Scott Chandler | ... | audio technician |
T.M. Christopher | ... | assistant sound editor |
Gloria D'Alessandro | ... | assistant sound editor |
Melissa Dietz | ... | assistant sound editor |
Ken Fischer | ... | sound effects editor |
Suzy Friedman | ... | assistant sound editor |
James Gardiner | ... | sound mixer |
Dan Gleich | ... | cable operator: second unit |
Jean-Pierre Halbwachs | ... | sound trainee |
Howie Hammermann | ... | audio engineer |
Greg Hedgepath | ... | audio technician |
Vivien Hillgrove | ... | dialogue editor (as Vivien Hillgrove Gilliam) |
Richard Hymns | ... | sound effects editor |
Tom Johnson | ... | foley recording |
Brian Kelly | ... | audio engineer |
Mary Helen Leasman | ... | sound effects editor |
Cindy Lowney | ... | audio engineer |
Marilyn McCoppen | ... | dialogue editor |
Tim McGovern | ... | audio engineer |
Carlyn Montes De Oca | ... | Re-Sync Assistant |
John Nutt | ... | dialogue editor |
Jenny Oznowicz | ... | apprentice sound editor (as Jenny Oz) |
Diana Pellegrini | ... | foley artist |
Steve Powell | ... | boom operator |
E. Jeane Putnam | ... | assistant sound editor (as Jeane Putnam) |
George Reinhardt | ... | cable person |
Sara Roberts | ... | assistant sound editor |
Paige Sartorius | ... | apprentice sound editor |
Jim Schelter | ... | assistant: to Mr. Thom |
Thomas Scott | ... | audio engineer (as Tom Scott) |
David Slusser | ... | audio technician |
Greg Smith | ... | audio technician / location sound |
Karen Spangenberg | ... | dialogue editor |
Gary Summers | ... | re-recording mixer |
Randy Thom | ... | re-recording mixer / sound designer |
Dennie Thorpe | ... | foley artist |
Wayne Wagner | ... | audio engineer |
Jennifer L. Ware | ... | audio technician (as Jennifer Ware) |
Andy Wiskes | ... | sound mixer: second unit |
Rob Fruchtman | ... | sound editor (uncredited) |
Cindy Lowney | ... | sound (uncredited) |
Bob Sarles | ... | assistant sound editor (uncredited) |
Jenny Stein | ... | assistant sound editor (uncredited) |
Special Effects by
Marty Brenneis | ... | special effects |
Gregory M. Childers | ... | special effects (as Greg Childers) |
Scott Forbes | ... | special effects foreman / special effects technician |
Reuben Goldberg | ... | special effects |
Jeff Jarvis | ... | second unit coordinator / special effects foreman |
Bob MacDonald Jr. | ... | special effects supervisor |
R.A. MacDonald | ... | special effects foreman (as Robert MacDonald) |
Jeff Marz | ... | special effects |
John McLeod | ... | special effects foreman |
Dan Nelson | ... | special effects |
Noni Norwood | ... | special effects production assistant |
Richard Ratliff | ... | special effects foreman |
Raymond Robinson | ... | special effects |
Diana Allen Williams | ... | puppeteer |
Larry Odien | ... | special effects assistant (uncredited) |
Visual Effects by
Barbara Affonso | ... | model maker: ILM visual effects unit |
Peter Albrecht | ... | rotoscope: ILM visual effects unit |
Jon Alexander | ... | animation camera effects: ILM visual effects unit |
Kirk Amidano | ... | model maker: ILM visual effects unit |
John Allan Armstrong | ... | visual effects animator: ILM visual effects unit |
Charles Bailey | ... | manager: ILM creature shop |
Donna K. Baker | ... | rotoscope: ILM visual effects unit |
Gordon Baker | ... | visual effects animator: ILM visual effects unit |
Greg Beaumonte | ... | engineer: ILM visual effects unit |
Tom Bertino | ... | rotoscope: ILM visual effects unit |
Barbara Brennan | ... | rotoscope: ILM visual effects unit |
Bill Brewer | ... | wig maker: ILM creature shop |
Rob Burton | ... | animation camera effects: ILM visual effects unit |
Sean M. Casey | ... | mold design supervisor: ILM creature shop |
Nicole Cavallero | ... | featherer: ILM creature shop |
Lanny Cermak | ... | engineer: ILM visual effects unit |
Wade Childress | ... | visual effects matte photography: ILM |
Terry Chostner | ... | stop motion photography: ILM visual effects unit |
Donald Clark | ... | optical camera operator: ILM visual effects unit |
Milo Coates | ... | featherer: ILM creature shop |
Robert Cooper | ... | artisan: ILM creature shop |
Kim Costalupes | ... | assistant editor: ILM visual effects unit |
Peter Daulton | ... | visual effects camera operator: ILM visual effects unit |
Jay Davis | ... | artisan: ILM creature shop |
Jeff Doran | ... | lab technician: ILM visual effects unit |
Dick Dova | ... | stage technician: ILM visual effects unit (as Richard Dova Spah) |
Karen Dube | ... | production assistant: ILM visual effects unit |
Sheila Duignan | ... | stop motion construction: ILM visual effects unit |
Cheryl Durham | ... | production accountant: ILM visual effects unit |
Randal M. Dutra | ... | stop motion construction: ILM visual effects unit (as Randy Dutra) |
John Ellis | ... | optical consultant: ILM visual effects unit |
Chrissie England | ... | visual effects coordinator: ILM |
Nicholas J. Esposto | ... | animatronic designer: ILM creature shop |
Chuck Eyler | ... | visual effects animator: ILM visual effects unit |
Ellen Ferguson | ... | rotoscope: ILM visual effects unit |
Bob Fernley | ... | production buyer: ILM creature shop |
Robert Finley Jr. | ... | miniature pyrotechnics: ILM visual effects unit |
Warren Franklin | ... | general manager: ILM |
Joe Fulmer | ... | stage technician: ILM visual effects unit |
Tim Geideman | ... | lab technician: ILM visual effects unit |
Bill George | ... | chief model maker: ILM |
Tim Gillet | ... | location animatronics: ILM creature shop (as Tim Gillett) |
Chris Goehe | ... | moldmaker: ILM creature shop |
Ellen Lichtwardt Goodchild | ... | visual effects animation supervisor: ILM (as Ellen E. Lichtwardt) |
Ralph Gordon | ... | optical line-up: ILM visual effects unit |
Ned Gorman | ... | production assistant: ILM visual effects unit |
Caroleen Green | ... | matte artist: ILM visual effects unit |
Thomas M. Grimm | ... | animatronic designer: ILM creature shop |
Lynn Gustafson | ... | featherer: ILM creature shop |
Joanne Hafner | ... | rotoscope: ILM visual effects unit |
James Hagedorn | ... | optical camera operator: ILM visual effects unit |
Cris Hammond | ... | model maker: ILM visual effects unit |
Ian Hiebert | ... | production assistant |
Edward Hirsh | ... | production manager: ILM visual effects unit |
Sandy Houston | ... | rotoscope: ILM visual effects unit |
Tony Hudson | ... | moldmaker: ILM creature shop |
Peg Hunter | ... | optical line-up: ILM visual effects unit |
Jay Ignaszewski | ... | visual effects |
Brad Jerrell | ... | stage technician: ILM visual effects unit |
David Johnson | ... | location animatronics: ILM creature shop (as Dave 'Chuck' Johnson) |
Ed Jones | ... | optical line-up: ILM visual effects unit |
Sean Joyce | ... | matte artist: ILM visual effects unit |
Sandra Ford Karpman | ... | production assistant: ILM visual effects unit (as Sandra R. Ford) |
Paula Karsh | ... | production buyer: ILM creature shop |
Pam Kaye | ... | production accountant: ILM visual effects unit |
Pete Kozachik | ... | visual effects camera operator: ILM visual effects unit |
Tad Krzanowski | ... | animatronic designer: ILM creature shop |
Lisa Lamerdin | ... | featherer: ILM creature shop |
Tim Lawrence | ... | duck world ducks creation: ILM creature shop |
Victoria Lewis | ... | featherer: ILM creature shop |
Laurel Lichten | ... | painter: ILM creature shop |
James Lim | ... | optical camera operator: ILM visual effects unit |
Mike MacKenzie | ... | engineer: ILM visual effects unit |
Tamia Marg | ... | stop motion construction: ILM visual effects unit |
Michael J. McAlister | ... | visual effects supervisor |
Patrick McArdle | ... | stop motion photography: ILM visual effects unit |
Sean McCormick | ... | foam latex technician: ILM creature shop |
David McCue | ... | visual effects optical supervisor: ILM |
Roberto McGrath | ... | stills: ILM visual effects unit |
Scott McNamara | ... | location animatronics: ILM creature shop |
Mark S. Miller | ... | coordinator: ILM creature shop |
Richard Miller | ... | sculptor: ILM creature shop |
Jack Mongovan | ... | rotoscope: ILM visual effects unit |
Rodney Morgan | ... | animatronic designer: ILM creature shop |
Jodi Muggenthaler | ... | production accountant: ILM visual effects unit |
Charlie Mullen | ... | production manager: ILM visual effects unit |
Lori J. Nelson | ... | production assistant: ILM visual effects unit |
Bruce Nicholson | ... | optical consultant: ILM visual effects unit |
Kerry Nordquist | ... | stills: ILM visual effects unit |
Phillip Norwood | ... | visual effects art direction |
Michael Olague | ... | visual effects crew |
Jeff Olson | ... | model maker: ILM visual effects unit (as Jeffrey Olsen) |
Frank Ordaz | ... | visual effects matte painting supervisor: ILM |
Randy Ottenberg | ... | model maker: ILM visual effects unit |
Michael Owens | ... | visual effects camera operator: ILM visual effects unit |
Ease Owyeung | ... | animatronic designer: ILM creature shop / model shop supervisor: ILM visual effects unit |
Caris Palm | ... | visual effects camera operator: ILM visual effects unit |
Udo Pampel | ... | visual effects machine shop: ILM |
Terrence Peck | ... | assistant editor: ILM visual effects unit |
Mary-Curtis Ratcliff | ... | featherer: ILM creature shop |
Stacy Raven | ... | featherer: ILM creature shop |
John Reed | ... | moldmaker: ILM creature shop |
Cindy Reid | ... | rotoscope: ILM visual effects unit |
Jay Riddle | ... | animation cameraman |
Louis Rivera | ... | lab technician: ILM visual effects unit |
Susan Ross | ... | model maker: ILM visual effects unit |
Thomas Rosseter | ... | optical line-up: ILM visual effects unit |
Wesley Seeds | ... | model maker: ILM visual effects unit |
Mark Setrakian | ... | animatronic designer: ILM creature shop |
Kenneth Smith | ... | optical consultant: ILM visual effects unit |
David Sosalla | ... | consulting designer: ILM creature shop (as Dave Sosalla) |
Tom St. Amand | ... | visual effects stop motion animation: ILM |
Howard Stein | ... | visual effects editor: ILM |
Nick Stern | ... | visual effects animator: ILM visual effects unit |
Kitt Stevens | ... | production buyer: ILM creature shop |
Shelly Stevens | ... | featherer: ILM creature shop |
Peter Stolz | ... | miniature pyrotechnics: ILM visual effects unit |
Eben Stromquist | ... | animatronic design supervisor: ILM creature shop |
Pat Sweeney | ... | visual effects camera operator: ILM visual effects unit |
Marc Thorpe | ... | animatronic designer: ILM creature shop |
Vince Tilker | ... | visual effects machine shop: ILM |
Phil Tippett | ... | stop motion supervisor: ILM visual effects unit |
Pat Turner | ... | visual effects camera operator: ILM visual effects unit |
Sean Turner | ... | visual effects animator: ILM visual effects unit |
Richard Vander Wende | ... | matte artist: ILM visual effects unit |
Bruce Vecchitto | ... | optical line-up: ILM visual effects unit |
Lauren Vogt | ... | location makeup and feathers: ILM creature shop |
Harry Walton | ... | visual effects stop motion supervisor: ILM |
Chuck Wiley | ... | model maker: ILM visual effects unit |
Jeffrey Wilkins | ... | animatronic designer: ILM creature shop |
Hal Miles | ... | visual effects artist (uncredited) |
Phil Robinson | ... | visual effects animator: ILM (uncredited) |
Stunts
Everett Creach | ... | stunt coordinator |
Margarita Farrell | ... | stunt duck (as Margarita Fernández) |
Paul M. Lane | ... | stunt driver |
Don Ruffin | ... | stunts |
Bill Yarbrough | ... | utility stunts |
Mickey Alzola | ... | stunts (uncredited) |
Debbie Lee Carrington | ... | stunt duck (uncredited) |
Everett Creach | ... | stunts (uncredited) |
Norma J. Creach | ... | stunts (uncredited) |
Dick Durock | ... | stunts (uncredited) |
Bob Herron | ... | stunts (uncredited) |
Shawn Patrick Lane | ... | stunt double: Tim Robbins (uncredited) |
Gary Littlejohn | ... | stunts (uncredited) |
Carey Loftin | ... | truck stunts (uncredited) |
Eddie Mulder | ... | stunts (uncredited) |
Felix Silla | ... | stunt duck (uncredited) |
Neil Summers | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Rodney Armanino | ... | grip (as Rod Armanino) |
Bill Bennett | ... | camera operator |
Michael Bertram | ... | video assist operator: second unit |
Albert Bettcher | ... | camera operator: "a" camera |
Rick Borchardt | ... | key grip: second unit |
Bobby Byrne | ... | director of photography: second unit |
Dave Childers | ... | best boy grip |
Joe Crowley | ... | gaffer: second unit |
Scott Dale | ... | high speed camera technician: vfx unit |
Bob Finley III | ... | best boy |
Pat Fitzsimmons | ... | gaffer |
Jon Guterres | ... | dolly grip |
Jim Hawks | ... | video assist operator |
M. Todd Henry | ... | assistant camera: "a" camera (as Todd Henry) |
Robert Hillman | ... | camera operator: second unit |
Doug Hunt | ... | second assistant camera |
Monty Hunter | ... | second assistant camera: second unit |
Barbara Lakin | ... | still photographer: second unit |
Leo Loverro | ... | second grip second unit |
Kim Marks | ... | camera operator: "b" camera |
Richard Craig Meinardus | ... | first assistant camera: "b" camera |
Dan Moore | ... | video assist operator (as Daniel P. Moore) |
Deborah Morgan | ... | second assistant camera: second unit |
Tim Morgan | ... | lamp operator |
David B. Nowell | ... | camera operator: second unit |
Bobby Powell | ... | best boy: second unit |
Patrick Riley | ... | first assistant camera: second unit |
Peter Sorel | ... | still photographer |
Monte Swann | ... | video playback operator |
Gregg Valley | ... | video assist operator: second unit |
Michael Whitehurst | ... | grip |
Casting Department
Jill Alman | ... | casting: second unit |
Patricia de Oliveira | ... | additional casting |
Diane Saltzberg | ... | additional casting |
Costume and Wardrobe Department
Michael Becker | ... | costume coordinator |
Bill Brewer | ... | assistant costume designer |
Andrea Cooper | ... | costumer |
Claudia Everett | ... | specialty costume cutter |
Barbara Hartman-Jenichen | ... | specialty costume cutter |
Jerry Holcomb | ... | wardrobe assistant second unit |
Odessa McDuffie | ... | costumer |
Sue Miller | ... | assistant costume designer / wardrobe supervisor: second unit |
Kathy Phillips | ... | costumer |
Anne Polland | ... | key costumer |
Nancy Servin | ... | costume cutter: specialty costumes |
Editorial Department
Charles Bornstein | ... | additional editor |
Catherine Coombs | ... | post production coordinator (as Cate Coombs) |
John Davidson | ... | post production coordinator |
Phil Downey | ... | color timer |
Rick Finney | ... | assistant editor |
Jay Ignaszewski | ... | first assistant editor |
Tom Kobayashi | ... | post production coordinator |
Susan A. Leahy | ... | post production coordinator (as Susan Leahy) |
Kate MacDonald | ... | apprentice editor |
Debra McDermott | ... | associate editor |
Jim Passon | ... | color timer |
Greg Rodin | ... | 4K HDR Digital Restoration: Universal Pictures |
Jim Schurmann | ... | color timer |
Edward Warschilka | ... | additional editor |
John Watson | ... | assistant film editor |
Location Management
Rory Enke | ... | location manager |
Music Department
John Barry | ... | conductor |
Christopher Brooks | ... | supervising music editor (as Christopher S. Brooks) |
Thomas Dolby | ... | music producer: original songs |
Sylvester Levay | ... | composer: additional music |
Louise Rubacky | ... | assistant music editor |
Rick Sanchez | ... | music recording engineer |
Dan Wallin | ... | music recordist |
Stevie Wonder | ... | musician: Harmonica |
Robert Adcock | ... | musician: cello (uncredited) |
Dale Anderson | ... | musician: percussion (uncredited) |
James Atkinson | ... | musician: french horn (uncredited) |
Philip Ayling | ... | musician: oboe (uncredited) |
Israel Baker | ... | concertmaster (uncredited) |
Stuart Balcomb | ... | music copyist (uncredited) |
Arnold Belnick | ... | musician: violin (uncredited) |
Charles Boito | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Bill Booth | ... | musician: trombone (uncredited) |
Tom Boyd | ... | musician: oboe soloist (uncredited) |
Julian Bratolyubov | ... | music copyist (uncredited) |
Clif Brigden | ... | music producer: original songs (uncredited) |
Denyse Buffum | ... | musician: viola (uncredited) |
Thomas R. Buffum | ... | musician: viola (uncredited) |
Larry Bunker | ... | musician: percussion (uncredited) |
Ken Burwood-Hoy | ... | musician: viola (uncredited) |
Stuart Canin | ... | musician: violin (uncredited) |
Norman Carr | ... | musician: violin (uncredited) |
Ron Clark | ... | musician: violin (uncredited) |
Herman Clebanoff | ... | musician: violin (uncredited) |
Tony Cooke | ... | musician: cello (uncredited) |
Ronald Cooper | ... | musician: cello (uncredited) |
Larry Corbett | ... | musician: cello (uncredited) |
Harry Cykman | ... | musician: violin (uncredited) |
Douglas Davis | ... | musician: cello (uncredited) |
Sandy De Crescent | ... | orchestra contractor (uncredited) |
Vince De Rosa | ... | musician: french horn (uncredited) |
Drew Dembowski | ... | musician: bass (uncredited) |
Alan DeVeritch | ... | musician: viola (uncredited) |
Burnette Dillon | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Chuck Domanico | ... | musician: bass (uncredited) |
Bonnie Jean Douglas | ... | musician: violin (uncredited) |
Dennis Dreith | ... | composer: additional music (uncredited) |
Jack du Long | ... | music copyist (uncredited) |
David Duke | ... | musician: french horn (uncredited) |
Bruce Dukov | ... | musician: violin (uncredited) |
Dominick Fera | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Dominic Fidelibus | ... | music copyist (uncredited) |
Steve Forman | ... | musician: percussion (uncredited) |
James Getzoff | ... | musician: violin (uncredited) |
Pamela Goldsmith | ... | musician: viola (uncredited) |
Endre Granat | ... | musician: violin (uncredited) |
Susan Greenberg | ... | musician: flute (uncredited) |
Ralph Grierson | ... | musician: piano (uncredited) |
Mario Guarneri | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Alan Harshman | ... | musician: viola (uncredited) |
Clayton Haslop | ... | musician: violin (uncredited) |
Norman Herzburg | ... | musician: bassoon (uncredited) |
Kevin Hiatt | ... | music copyist (uncredited) |
Paula Hochhalter | ... | musician: cello (uncredited) |
Tommy Johnson | ... | musician: tuba (uncredited) |
Jim Kanter | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Alan Kaplan | ... | musician: trombone (uncredited) |
Armand Kaproff | ... | musician: cello (uncredited) |
Nathan Kaproff | ... | musician: violin (uncredited) |
Dennis Karmazyn | ... | musician: cello (uncredited) |
Suzie Katayama | ... | music copyist (uncredited) |
Roland Kato | ... | musician: viola (uncredited) |
Milton Kestenbaum | ... | musician: bass (uncredited) |
Myra Kestenbaum | ... | musician: viola (uncredited) |
Jeff Kliment | ... | music editor (uncredited) |
Christian Kollgaard | ... | musician: bass (uncredited) |
Connie Kupka | ... | musician: violin (uncredited) |
Janet Lakatos | ... | musician: viola (uncredited) |
Ronald Langinger | ... | musician: saxophone (uncredited) |
Dane Little | ... | musician: cello (uncredited) |
John Lowe | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Warren Luening | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Arthur Maebe | ... | musician: french horn (uncredited) |
Virginia Majewski | ... | musician: viola (uncredited) |
Richard McIlvery | ... | music mixer: Musician (uncredited) |
Don McInnes | ... | musician: viola (uncredited) |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Ed Meares | ... | musician: bass (uncredited) |
Todd Miller | ... | musician: french horn (uncredited) |
Richard Nash | ... | musician: trombone (uncredited) |
Buell Neidlinger | ... | musician: bass (uncredited) |
Dan Neufeld | ... | musician: viola (uncredited) |
Erno Neufeld | ... | musician: violin (uncredited) |
Dick Noel | ... | musician: trombone (uncredited) |
Brian O'Connor | ... | musician: french horn (uncredited) |
Michael O'Donovan | ... | musician: bassoon (uncredited) |
Thomas Pasatieri | ... | orchestrator (uncredited) |
Richard Perissi | ... | musician: french horn (uncredited) |
Sue Ranney | ... | musician: bass (uncredited) |
Bill Reichenbach | ... | musician: trombone (uncredited) |
Dorothy Remsen | ... | musician: harp (uncredited) |
Emil Richards | ... | musician: percussion (uncredited) |
Meyer Rubin | ... | musician: bass (uncredited) |
David Schwartz | ... | musician: viola (uncredited) |
Paul Shure | ... | musician: violin (uncredited) |
Henry Sigismonti | ... | musician: french horn (uncredited) |
David Speltz | ... | musician: cello (uncredited) |
Sheridon Stokes | ... | musician: flute (uncredited) |
Chet Swiatkowsky | ... | musician: keyboards (uncredited) |
Vicki Sylvester | ... | musician: violin (uncredited) |
James Thatcher | ... | musician: French horn (uncredited) |
Milton Thomas | ... | musician: viola (uncredited) |
Richard Todd | ... | musician: french horn (uncredited) |
Alexander Treger | ... | musician: violin (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Lloyd Ulyate | ... | musician: trombone (uncredited) |
Allen Vizzutti | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Don Waldrop | ... | musician: bass trombone (uncredited) |
Brad Warnaar | ... | musician: french horn (uncredited) |
Miwako Watanabe | ... | musician: violin (uncredited) |
Ken Watson | ... | musician: percussion (uncredited) |
Don Williams | ... | musician: percussion (uncredited) |
Jerry Williams | ... | musician: percussion (uncredited) |
John Winter | ... | musician: oboe (uncredited) |
Albert Woodbury | ... | orchestrator (uncredited) |
Margaret Wooten | ... | musician: violin (uncredited) |
Kenneth Yerke | ... | musician: violin (uncredited) |
Mihail Zinovyev | ... | musician: viola (uncredited) |
Script and Continuity Department
Carol DePasquale | ... | script supervisor: second unit |
Louise Jaffe | ... | script supervisor |
Transportation Department
Jack Carpenter | ... | driver: camera car |
Steve Collins | ... | transportation coordinator |
Wes Phillips | ... | transportation captain: second unit |
Bruce Richardson | ... | transportation captain |
Anthony Muto Jr. | ... | picture vehicles (uncredited) |
Additional Crew
Peter Baird | ... | puppeteer |
Rick Blide | ... | craft service: second unit |
Lyle Byrum | ... | pilot: ultralight plane |
Deborah Capen | ... | dyer |
Bundy Chanock | ... | set medic |
Miles Chapin | ... | duck coach |
Dan Curry | ... | title designer |
Jo Donaldson | ... | researcher |
Sarah Elgart | ... | choreographer |
Douglas Farrell | ... | stand-in |
Deborah Fine | ... | researcher |
Jim Gary | ... | dinosaurs |
K.C. Hodenfield | ... | production assistant: second unit |
Joe Johnston | ... | ultralight sequence design |
Karen Kalton | ... | production coordinator |
Emily Kaufman | ... | assistant: Gloria Katz |
George Lucas | ... | presenter |
Patrick Moriarty | ... | duck communications |
Joe Murphy | ... | production accountant |
Nikki Rodis-Jamero | ... | duck design |
Chuck Roseberry | ... | production assistant |
Jim Schelter | ... | assistant: to Mr. Thom |
Steve Sleap | ... | puppeteer |
Lisa Sturz | ... | puppeteer |
Peter Taylor | ... | production assistant |
Phil Tippett | ... | alien monster design |
Jeromy Zajonc | ... | aerial safety assistant |
Robert 'Bobby Z' Zajonc | ... | aerial coordinator / helicopter pilot: second unit |
Frank Brunner | ... | co-creator: Beverly Switzer (uncredited) |
Lynnanne Zager | ... | adr voice (uncredited) |