Directed by
Stephen Sommers | ... | (directed by) |
Writing Credits (WGA)
Stephen Sommers | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Produced by
Bob Ducsay | ... | producer (produced by) |
Sam Mercer | ... | executive producer |
David Minkowski | ... | associate producer: Czech Republic |
Artist W. Robinson | ... | associate producer |
Stephen Sommers | ... | producer (produced by) |
Matthew Stillman | ... | associate producer: Czech Republic |
Music by
Alan Silvestri | ... | (music composed by) |
Cinematography by
Allen Daviau | ... | director of photography |
Editing by
Bob Ducsay | ... | film editor |
Kelly Matsumoto | ... | film editor |
Jim May | ... | film editor |
Casting By
Joanna Colbert | ... | (casting by) |
Priscilla John | ... | (casting by) |
Ellen Lewis | ... | (casting by) |
Production Design by
Allan Cameron |
Art Direction by
Steve Arnold | ||
Keith P. Cunningham | ||
Giles Masters | ||
Tony Reading | ||
Jaromír Svarc |
Set Decoration by
Cindy Carr | ||
Anna Pinnock |
Costume Design by
Gabriella Pescucci | ||
Carlo Poggioli |
Makeup Department
Ozzy Alvarez | ... | special makeup effects artist |
Martin Astles | ... | makeup effects sculptor |
Jeri Baker | ... | key hair stylist: second unit, Prague |
Anthony Allen Barlow | ... | makeup artist |
Colleen Callaghan | ... | lead hair stylist and designer |
Greg Cannom | ... | special makeup designer |
Jerry Constantine | ... | special makeup effects artist |
Ken Culver | ... | foam technician |
Justin Ditter | ... | special effects hair designer |
Alexei Dmitriew | ... | special makeup effects artist (as Alexei O'Brien) |
Elle Elliott | ... | hair co-department head |
Jirí Farkas | ... | key makeup artist: Prague |
Nathan Franson | ... | makeup effects technician: Captive Audience Productions |
Glen Hanz | ... | sculptor: Captive Audience Productions |
Voni Hinkle | ... | hair stylist: Ms. Beckinsale |
Will Huff | ... | special makeup effects artist |
Tim Jarvis | ... | special makeup effects technician |
Susan V. Kalinowski | ... | hair co-department head |
Stephen Kelley | ... | makeup co-department head (as Stephen M. Kelley) |
John Kim | ... | makeup effects technician: Captive Audience Productions |
Mary Kim | ... | makeup effects production supervisor: Captive Audience Productions Inc. |
Zdenek Klika | ... | hair stylist: Czech |
Natasha Ladek | ... | wigmaker |
Steve LaPorte | ... | key special effects makeup artist |
Angela Levin | ... | makeup co-department head |
Susan Jennifer Lipson | ... | hair stylist: Ms. Beckinsale (as Susan Lipson) |
Ivana Nemcova | ... | key hair stylist: second unit, Prague |
Mark Nieman | ... | special makeup effects artist: Captive Audience Productions |
Douglas Noe | ... | makeup artist |
Ruzena Novotna | ... | hair stylist |
Michael O'Brien | ... | special makeup effects: Captive Audience Productions |
Mimi Palazon | ... | special makeup effects artist |
James Parr | ... | special makeup effects technician |
Michael Peterson | ... | lab makeup effects |
Jana Radilová | ... | key hair stylist: Prague |
Lee Romaire | ... | makeup template designer: Captive Audience |
Brian Sipe | ... | special makeup supervisor: Captive Audience Productions |
Nena Smarz | ... | makeup department head |
Vasilios Tanis | ... | personal makeup artist: Ms. Beckinsale |
Todd Tucker | ... | assistant makeup artist |
Eva Ungrová-Malíková | ... | makeup artist (as Eva Ungrová) |
Keith VanderLaan | ... | makeup effects creator/producer: Captive Audience Productions |
Milan Vlcek | ... | key makeup artist: second unit, Prague |
Brian Wade | ... | special makeup effects artist |
Karl Wesson | ... | hair co-department head |
Gabriel De Cunto | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Jackie Dobbie | ... | additional makeup artist (uncredited) |
Sean Kenney | ... | lens technician (uncredited) |
Sava Markovic | ... | lens technician (uncredited) |
Nancie Marsalis | ... | additional makeup artist (uncredited) |
Production Management
Lynn Andrews | ... | production supervisor |
Jana Hrbková | ... | production manager: Czech republic |
Karolina Morrison | ... | interpreter (as Karolina Sperkova) |
Peter Oillataguerre | ... | executive in charge of production |
JoAnn Perritano | ... | unit production manager |
Miguel Ángel Poveda | ... | post-production supervisor |
Gerald Scaife | ... | production supervisor: second unit |
Sean T. Stratton | ... | post-production supervisor |
Pavel Typolt | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Maria Battle-Campbell | ... | second second assistant director |
Christian P. Della Penna | ... | first assistant director: second unit, Prague |
Kevin Duncan | ... | second assistant director: second unit, Prague |
Jakub Dvorak | ... | second second assistant director |
Martina Götthansova | ... | second second assistant director |
Jeffrey Hunt | ... | dga trainee |
Lukas Libal | ... | third assistant director |
Mirek Lux | ... | first assistant director: Czech Republic |
Jan Mensík | ... | first assistant director: second unit |
Greg Michael | ... | second unit director |
Artist W. Robinson | ... | first assistant director |
Martin Sebik | ... | second assistant director: Czech Republic |
Deanna Stadler | ... | second assistant director (as Deanna Stadler-Jones) |
Michael Owens | ... | additional unit director (uncredited) |
Art Department
Ruben Abarca | ... | drapery foreman |
Craig Abele | ... | sculptor/fabricator |
Gregory P. Alcus | ... | on-set dresser |
Hideki Arichi | ... | art department assistant: UK |
David Balfour | ... | property master |
Bara Barova | ... | property coordinator |
Ray Barrett | ... | construction manager |
Mark Bialuski | ... | propmaker |
Jerry Bingham | ... | storyboard artist |
Doug Brode | ... | storyboard artist |
Gabi Brown | ... | art department interpreter (as Gabriela Dolenska) |
Ron Brown | ... | concept artist |
Jason Brubaker | ... | storyboard artist |
Lloyd A. Buswell | ... | mill gang boss |
Alex Cameron | ... | assistant art director |
Tony Chavez | ... | propmaker |
Stuart Clarke | ... | scenic artist |
Fergus Clegg | ... | prop buyer: UK |
Matt Codd | ... | concept artist |
Christian Colquhoun | ... | props |
Frantisek Copf | ... | art department interpreter |
Travis Craven | ... | sculptor |
Jon Danniells | ... | assistant decorator |
Ethan Denne | ... | paint foreman |
Robert E. Denne | ... | stand-by painter |
Yann Denoual | ... | sculptor gang boss |
Andrea Dopaso | ... | set designer |
Marketa Dowling | ... | art department coordinator (as Marketa Puzmanova) |
Perry E. Ellis | ... | on-set prop master: second unit |
Jann K. Engel | ... | set designer |
Tim Fassino | ... | set dresser |
Chris Fix | ... | propmaker gangboss |
Luke Freeborn | ... | model builder / set designer |
Jeff Frost | ... | sculptor |
Philip Ginolfi | ... | labor foreman |
John Giuliano | ... | prop maker |
Wylie Griffin | ... | art department coordinator |
Linda Griffis | ... | set decoration coordinator |
Pavel Hartmann | ... | set dresser |
Eric Hill | ... | set dresser |
Robert Hill | ... | chargehand stand-by |
Chris Hopkins | ... | sculptor |
Hyptosis | ... | graphic designer |
Ryan Jacoby | ... | plaster foreman |
Lukas Katakalidis | ... | art department helper |
John Kelso | ... | metal fabricator |
Frank Kilmartin | ... | carpenter |
Jan Kodera | ... | leadman |
Justin J. LaPresle | ... | gangboss |
Tim Larsen | ... | painter |
Creighton Larson | ... | propmaker |
Lance Larson | ... | assistant property master |
Lukas Lehoucka | ... | standby props |
Radek Lehoucka | ... | set dresser |
Jiri Macke | ... | set decoration buyer |
Jason Mahakian | ... | lead model maker |
Brook Mansbridge | ... | general foreman |
Jeff Markwith | ... | set designer |
Petr Marousek | ... | set dresser |
Duncan McDevitt | ... | head modeler |
David Meeking | ... | hod painter |
Steven B. Melton | ... | property master |
David M. Milstien | ... | key swing |
Miroslav Mraz | ... | stand-by construction |
Simon Murton | ... | conceptual illustrator |
Marny Nahrwold | ... | art department assistant: models |
David Nakabayashi | ... | creature design supervisor: ilm |
John O'Shaughnessy | ... | production buyer |
Harry E. Otto | ... | set designer |
Steve Park | ... | set dresser: Los Angeles |
Rick Polikowski | ... | propmaker |
Michael Powels | ... | carpenter |
Tom Proost | ... | model maker: ILM (as Thomas Proost) |
Edmond Scott Ratliff | ... | set dresser |
Shane Reed | ... | lead man |
Leo Rijn | ... | sculptor |
Billy Salsberg | ... | foreman |
Kenneth Sayers | ... | set dresser |
Mared Scutti | ... | plasterer |
Easton Smith | ... | set designer |
Dawn Snyder | ... | assistant art director |
Eric Sundahl | ... | set designer |
Michal Svoboda | ... | assistant property master |
Dawn Swiderski | ... | assistant art director |
Anthony Syracuse | ... | location foreman |
Sophie Tarver | ... | propmaker |
Pavel Tatar | ... | draftsman |
Gregor Telfer | ... | props |
Miles Teves | ... | concept artist |
Petra Trachtmanova | ... | set designer |
Gary Tuers | ... | props |
Martin Vackár | ... | art director: second unit / assistant art director |
John Wells | ... | assistant propmaster |
Butch West | ... | construction coordinator |
Frank White | ... | welding foreman |
Brannon Wright | ... | props |
Chad Fehmie | ... | set sculptor (uncredited) |
Thomas Jones | ... | foam technician (uncredited) |
Ellen Lampl | ... | graphic designer (uncredited) |
Kurt Miller | ... | carpenter foreman (uncredited) |
Carl Robarge | ... | mold maker (uncredited) |
Constantine Sekeris | ... | conceptual designer (uncredited) |
Zbynek Vit | ... | stand-by props (uncredited) |
Sound Department
James Ashwill | ... | foley mixer |
Christopher Assells | ... | sound effects editor |
Karen Baker Landers | ... | supervising sound editor |
Alexander Beddow | ... | adr recordist |
Bryan Bowen | ... | sound effects editor |
Bob Bowman | ... | assistant sound editor |
Derek Casari | ... | adr engineer |
Harry Cohen | ... | sound designer |
John T. Cucci | ... | foley artist |
Zack Davis | ... | adr editor |
Dino Dimuro | ... | sound effects editor (as Dino R. Dimuro) |
Ezra Dweck | ... | sound effects editor |
Petr Forejt | ... | production sound mixer: second unit |
Peter Gleaves | ... | adr mixer |
Per Hallberg | ... | supervising sound editor |
Dan Hegeman | ... | sound effects editor (as Daniel Hegeman) |
Bobby Johanson | ... | adr mixer |
Michael Keller | ... | additional sound re-recording mixer |
Lou Kleinman | ... | sound editor |
Kimaree Long | ... | dialog editor / dialogue editor |
David Lucarelli | ... | adr recordist |
Anna MacKenzie | ... | adr editor |
Craig Mann | ... | sound re-recordist |
Philip D. Morrill | ... | assistant sound editor |
Chris Munro | ... | production sound mixer |
Tony Negrete | ... | first assistant sound editor |
Todd Niesen | ... | dialogue denoising |
Dan O'Connell | ... | foley artist |
Anthony Ortiz | ... | boom operator |
David Parker | ... | re-recording mixer |
Michelle Pazer | ... | adr editor |
Rocky Quiroz | ... | sound utility: Los Angeles |
Charleen Richards | ... | adr mixer (as Charleen Richards-Steeves) |
Roman Rigo | ... | boom operator: second unit |
Victoria Rose Sampson | ... | adr editor |
Scott Sanders | ... | sound designer |
Dennis S. Sands | ... | re-recording mixer |
Leslie Shatz | ... | re-recording mixer |
Gary L.G. Simpson | ... | sound recordist |
Jan Skala | ... | cable person |
Frederick H. Stahly | ... | dialogue editor |
Peter Staubli | ... | sound effects editor |
Greg Steele | ... | adr mixer |
Bruce Tanis | ... | sound effects editor |
Drew Webster | ... | digital sound mix technician |
Thomas Whiting | ... | adr editor |
Jordan Wilby | ... | intern |
Special Effects by
Peter Abrahamson | ... | special effects makeup/mechanic: second unit, Captive Audience Productions |
Matt Appleton | ... | miniatures technician |
Ryan Arndt | ... | special effects assistant |
Steve Austin | ... | special effects technician |
Dian Bachar | ... | effects technician: Captive Audience Productions (as Dian D. Bachar) |
Anthony Allen Barlow | ... | special effects makeup |
Linda Benavente-Notaro | ... | effects technician: Captive Audience Productions (as Linda D. Notaro) |
David Blitstein | ... | second unit special effects supervisor |
Chris Cera | ... | effects technician: Captive Audience Productions (as Chris W. Cera) |
Peter A. Chevako | ... | animatronic puppeteer |
Robbie Clot | ... | practical effects |
Garry Cooper | ... | special effects technician |
Barry Crane | ... | special effects makeup |
Steve Cremin | ... | special effects coordinator |
Michael Del Rossa | ... | special effects makeup |
John J. Downey | ... | special effects assistant |
Matt Downey | ... | special effects assistant |
Ante Dugandzic | ... | special effects technician |
Brandon Ellison | ... | special effects technician |
Garry Elmendorf | ... | special effects director (as Gary Elmendorf) |
Manuel S. Epstein | ... | special effects technician |
Ron Epstein | ... | special effects assistant |
Christian Eubank | ... | special effects technician |
Alex Falkner | ... | special effects technician: special effects technician |
Jack Firman | ... | silicone department: Captive Audience Productions |
Damian Fisher | ... | special effects makeup |
Scott R. Fisher | ... | special effects on-set coordinator: LA |
Thomas L. Fisher | ... | special effects director (as Tommy Fisher) |
John Fleming | ... | special effects assistant |
Ronald D. Goldstein | ... | special effects shop foreman: LA |
Mark Gullesserian | ... | special effects technician |
Chris Hampton | ... | special effects technician |
Sven Harens | ... | miniatures |
Roland Hathaway | ... | snow effects supervisor |
David Heron | ... | special effects foreman |
Ray Hoffman | ... | special effects assistant |
Thomas R. Homsher | ... | special effects technician |
Mike Hyrman | ... | special effects technician |
Garth Inns | ... | special effects senior technician |
Kamil Jaffar | ... | special effects supervisor |
Dominik Janda | ... | special effects technician |
Joe Judd | ... | special effects assistant |
Nick Karas | ... | special effects technician |
Jay King | ... | special effects assistant |
Bruce Y. Kuroyama | ... | special effects technician |
Kristen Lobstein | ... | special effects technician |
Roland Loew | ... | special effects assistant |
James Lorimer | ... | special effects |
Joe Love | ... | special effects assistant / special effects technician |
Harvey Lowry | ... | director of operations: Captive Audience Productions |
Miroslav Miclik | ... | special effects technician |
Bruce Minkus | ... | special effects on-Set coordinator: second unit, LA |
Michael O'Brien | ... | special effects makeup technician: Captive Audience Productions |
Gary Pawlowski | ... | mold maker |
Carlo Perez | ... | mold maker: Gang Boss: construction |
Katrissa 'Kat' Peterson | ... | special effects office coordinator |
Bryan Phillips | ... | special effects assistant |
Pavel Policar | ... | special effects snow maker |
Edward T. Reiff Jr. | ... | special effects technician |
Michael Rifkin | ... | special effects technician |
Jim Rollins | ... | special effects technician |
Terry Sandin | ... | special effects |
John Shea | ... | fabricator |
Robert L. Slater | ... | special effects toolman |
Leo Leoncio Solis | ... | special effects technician |
Christopher A. Suarez | ... | special effects technician |
Paul Sutt | ... | special effects |
Alan Tuskes | ... | special effects technician |
Brian Van Dorn | ... | mold maker |
Keith VanderLaan | ... | creature effects creator/producer: Captive Audience Productions |
Mario Vanillo | ... | special effects shop foreman: LA |
DungVan Vu | ... | mold maker |
Andy Weder | ... | special effects technician: Prague unit |
Chris Zega | ... | foam technician: Captive audience |
Douglas D. Ziegler | ... | special effects assistant |
Arthur G. Schlosser | ... | snow effects technician (uncredited) |
Visual Effects by
Charles Alleneck | ... | animator |
Jon Allitt | ... | massive supervisor: weta digital |
Alp Altiner | ... | visual effects |
Christian Alzmann | ... | visual effects art director |
Andrew Anderson | ... | lead creature developer:ILM |
Chris Anderson | ... | roto/paint artist: CIS Hollywood |
Florent Andorra | ... | cg artist: BUF |
Stephen Aplin | ... | animator / modeler |
Sean Apple | ... | digital compositor |
Chris Armstrong | ... | animator: ILM (as Christopher Armstrong) |
Lori Arnold | ... | visual effects coordinator |
Joel Aron | ... | technical director |
Kenneth Bailey | ... | creature technical director: ILM |
Michael Bain | ... | matchmover: Weta Digital |
Cheryl Bainum | ... | executive producer: HATCH |
Justin Ball | ... | senior systems engineer: Zoic Studios |
Ken Banks | ... | visual effects |
Kevin Barnhill | ... | TD: ILM |
Travis Baumann | ... | inferno artist: Digiscope |
Joel Behrens | ... | compositor: ILM |
Jennifer C. Bell | ... | visual effects producer |
Tory Belleci | ... | model maker (as Tori Belleci) |
Jeffrey Benedict | ... | sequence supervisor: ILM |
Hugh Bengs | ... | digital paint/rotoscope artist |
Colin Benoit | ... | digital layout artist: ILM |
Wayne Billheimer | ... | visual effects location coordinator: ILM |
Duncan Blackman | ... | matchmover |
Ari Rapkin Blenkhorn | ... | research & development: ILM (as Ari Rapkin) |
Katherine Farrar Bluff | ... | production assistant (as Katherine Farrar) |
Richard Bluff | ... | digital matte artist: ILM |
Aron Bonar | ... | TD: ILM |
Jayni Borgaro | ... | paint and roto artist: CIS Hollywood (as Jayni Kavanaugh) |
Timothy Brakensiek | ... | lead creature technical director |
Kristen Branan | ... | head of production |
Sam Breach | ... | digital artist: ILM |
Brom | ... | creature concept designer (as Gerald Brom) |
Simon Brown | ... | technical director |
Tripp Brown | ... | digital artist |
Matt Brumit | ... | digital compositor |
Ken Bryan | ... | digital modeler |
David C. Bryant | ... | digital artist: Digiscope |
Andrew Buecker | ... | visual effects |
David Bullock | ... | research & development: ILM |
Carey Burens | ... | visual effects assistant editor |
Jeremy Burns | ... | digital compositor: CIS Hollywood |
Timothy Michael Cairns | ... | quality control supervisor: EFILM/Panavision |
Sue Campbell | ... | animator: ILM (as Susan Campbell) |
Mario Capellari | ... | digital artist |
Derrick Carlin | ... | animator: ILM |
Ozzie Carmona | ... | digital compositor |
Christine Castellano | ... | visual effects production assistant |
Kai Chang | ... | production & technical support: ILM |
Max Chen | ... | research & development: ILM |
Lydia Choy | ... | layout artist |
Pamela J. Choy | ... | digital modeler |
Eric D. Christensen | ... | digital paint/rotoscope artist |
Ian Christie | ... | sequence supervisor: ILM |
Marc Chu | ... | animator: ILM |
Patrick Clancey | ... | digital opticals |
Grady Cofer | ... | inferno supervisor: ILM |
Dylan Cole | ... | senior matte painter: Weta Digital |
Zachary Cole | ... | technical director |
Brian Connor | ... | lead compositor: ILM |
Caitlin Content | ... | sabre artist |
Shane Cooper | ... | visual effects software developer |
Catherine Craig | ... | viewpaint artist |
Christopher Cram | ... | visual effects post production coordinator |
Don Crawford | ... | digital compositor |
Jim Croasdale | ... | digital paint and roto artist |
Lee Croft | ... | digital paint and rotoscope artist: ILM |
Julie D'Antoni | ... | visual effects associate producer |
Scott David | ... | compositor |
Heather Davis Baker | ... | digital compositor |
Jarrod Davis | ... | digital artist |
Bradford deCaussin | ... | digital modeler: ILM |
Valerie Delahaye | ... | post-production supervisor |
Lindy DeQuattro | ... | technical director |
Karin Derlich | ... | creature technical director: ILM |
Natasha Devaud | ... | digital artist |
Amit Dhawal | ... | digital artist |
Richard Ducker | ... | digital artist: ILM |
Nika Dunne | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Syd Dutton | ... | matte painting supervisor |
Mark Duvall | ... | 3d artist |
Eric Ebling | ... | digital effects artist |
Sam Edwards | ... | digital compositor |
Raul Essig | ... | sequence supervisor |
Simon Eves | ... | technical director: ILM |
Bill Eyler | ... | digital compositor: ILM |
Steven Fagerquist | ... | digital compositor |
Brad Falk | ... | digital artist |
Nina Fallon | ... | visual effects coordinator |
Dan Feinstein | ... | digital paint and rotoscope artist |
Deak Ferrand | ... | concept artist: HATCH |
Chris Flynn | ... | digital compositor |
Chris Foreman | ... | technical support |
Tim Fortenberry | ... | technical director |
Christian Foucher | ... | digital effects artist |
Collin Fowler | ... | visual effects coordinator: Illusion Arts |
Aidan Fraser | ... | digital paint and roto artist: ILM |
Fortunato Frattasio | ... | digital artist: Digiscope |
Carl N. Frederick | ... | sequence supervisor: ILM |
Mark Freund | ... | visual effects supervisor: Pacific Title & Arts Studio |
Ron Friedman | ... | digital character animator: ILM |
Leslie Fulton | ... | lead animator: ILM (as Lee Fulton) |
Bradley Gabe | ... | creature development |
David Gainey | ... | animator: ILM |
Ryan Galloway | ... | digital artist |
Patti Gannon | ... | digital compositor |
Dawn Gates | ... | digital roto/paint artist: ILM |
Grantland Gears | ... | digital resource assistant: ILM |
Willi Geiger | ... | lead digital artist |
Richard Gentner | ... | digital imaging operator |
Robert Gianino | ... | animator |
Angela Giannoni | ... | digital compositor: ILM |
Ray Gilberti | ... | layout artist |
Rocco Gioffre | ... | matte artist |
Nathalie Girard | ... | digital compositor: ILM |
Mitch Goldstrom | ... | senior systems administrator |
Bridget Maria Goodman | ... | visual effects artist |
Kelly Granite | ... | visual effects compositor: ILM |
Frank Gravatt | ... | digital modeler: ILM / model supervisor: ILM |
Colin Green | ... | visual effects |
Bryant Terrell Griffin | ... | digital matte artist |
Cam Griffin | ... | digital paint and rotoscope artist |
Joseph Grossberg | ... | visual effects associate producer |
Branko Grujcic | ... | digital artist: ILM |
Jon Guidinger | ... | model effects |
Ben Hall | ... | systems administrator: Weta Digital |
Nelson Hall | ... | model maker |
Celia Hallquist | ... | visual effects coordinator |
Stephanie Hamilton | ... | film librarian: visual effects |
Craig Hammack | ... | cg supervisor: ILM |
Brian Hanable | ... | digital effects compositor: Pacific Title |
Tim Harrington | ... | animation sequence supervisor: ILM |
Matt Hartle | ... | digital compositor |
Trevor Hazel | ... | digital paint and rotoscope artist: ILM |
Kimberly Headstrom | ... | digital paint and rotoscope artist |
Quentin Hema | ... | digital paint/roto supervisor |
Hal T. Hickel | ... | additional animation supervisor |
David Hirschfield | ... | visual effects artist |
David Hisanaga | ... | technical director: ILM |
Sherry Hitch | ... | digital compositor: ILM |
Rob Hodgson | ... | digital artist |
Robert Hoffmeister | ... | sequence supervisor: ILM |
Bruce Holcomb | ... | digital model supervisor |
Adam Howard | ... | sabre artist: ILM |
Heather Hoyland | ... | digital compositor: ILM |
Winnie Hsieh | ... | cg modeler: ILM |
Robert Hubbard | ... | visual effects |
Jill E. Hughes | ... | visual effects coordinator: ILM |
Nick Ilyin | ... | compositor: Illusion Arts |
Grant Imahara | ... | modelmaker: ILM |
Gary Jackemuk | ... | visual effects producer / visual effects supervisor |
Jiri Jacknowitz | ... | lead digital paint and roto artist |
Mike Jamieson | ... | digital artist |
Sarahjane Javelo | ... | digital paint/rotoscope artist: ILM |
Daniel Jeannette | ... | animation supervisor |
Paul Jenness | ... | cg modeler: Weta Digital |
Chris John Jones | ... | creative director: Zoic Studios / visual effects supervisor: Zoic Studios (as Christopher Jones) |
Darren Jones | ... | digital imaging engineer |
Zoran Kacic-Alesic | ... | research & development: ILM |
Brad Kalinoski | ... | digital compositor |
Samson Kao | ... | technical director: ILM |
Ryan Kautzman | ... | research and development: ILM |
Maia Kayser | ... | animator |
Patrick Keenan | ... | digital compositor: Pacific Title Digital |
Pete Kelly | ... | animator: ILM |
Mark Kenaston | ... | digital artist |
Connie Kennedy | ... | visual effects coordinator |
Michael Kennedy | ... | digital compositor |
Stephen Kennedy | ... | digital compositor |
Woonam Kim | ... | visual effects artist: ILM |
Perry M. Kimura | ... | digital intermediate: Efilm/Panavision |
Deke Kincaid | ... | 2D/3D artist: CobaltFX |
Jeanie King | ... | visual effects associate producer (as Jeanmarie King) |
Raymond King | ... | digital effects (as Raymond C. King) |
Drew Klausner | ... | roto and paint artist |
Peter Koczera | ... | senior digital artist |
Michael Kory | ... | 3D artist: Illusion Arts |
Ed Kramer | ... | digital effects artist |
Marshall Richard Krasser | ... | compositing supervisor: ILM |
Tom Lamb | ... | digital compositor |
François Lambert | ... | lead digital compositor: ILM |
Lana Lan | ... | digital modeler |
Christopher Lance | ... | compositor |
Hayden Landis | ... | sequence supervisor |
Leonid Larionov | ... | character animator |
David Latour | ... | animator: ILM |
Laurent Lavigne | ... | previsualization |
Jennifer Law-Stump | ... | digital effects artist: Pacific Title Digital |
Alison Leaf | ... | character animator |
Joshua LeBeau | ... | technical director: ILM |
Derek Ledbetter | ... | visual effects artist |
Jake Lee | ... | digital effects artist |
John Lee | ... | previs artist / previsualization artist |
Sunny Lee | ... | creature technical director |
Phillip Lefesi | ... | visual effects coordinator |
Dan Lemmon | ... | computer graphics supervisor: Weta Digital |
Joe Letteri | ... | visual effects supervisor: Weta Digital |
John M. Levin | ... | visual effects match animator |
Gretchen Libby | ... | visual effects producer |
Gregory D. Liegey | ... | visual effects supervisor: CIS Hollywood (as Greg Liegey) |
Brice Liesveld | ... | visual effects coordinator |
Kevin Lin | ... | quality control Combustion paint artist, digital intermediate: Efilm/Panavision / quality control coordinator, digital intermediate: Efilm/Panavision |
Victoria Livingstone | ... | senior character animator |
Wayne Lo | ... | creature concept designer |
Lance Lones | ... | pipeline engineer |
Jade Lorier | ... | scanning coordinator |
Jonathan Lyons | ... | animator |
Alex MacDonald | ... | cablecam operator |
Sean MacKenzie | ... | lead digital compositor |
Douglas R. MacMillan | ... | digital effects artist |
James Madigan | ... | production visual effects coordinator |
Andrea Maiolo | ... | lead creature technical director |
Mike Makara | ... | pre-visualization |
Greg Maloney | ... | compositing supervisor: ILM |
Richard Malzahn | ... | visual effects supervisor |
Wesley Mandell | ... | character animator |
Mary E. Manning | ... | visual effects |
Paul Maples | ... | motion control operator |
Mark Marcin | ... | production and technical assistant: ILM |
Tia L. Marshall | ... | sequence supervisor |
Kevin Martel | ... | animator |
Fumi Mashimo | ... | animation supervisor |
Craig Mathieson | ... | digital compositor |
Kevin May | ... | sabre artist: ILM |
Jake Maymudes | ... | digital artist |
Mark 'Crash' McCreery | ... | creature concept designer (as Crash McCreery) |
W. Regan McGee | ... | digital artist |
Kelvin McIlwain | ... | matte painting supervisor: Illusion Arts |
Jennifer McKnew | ... | digital artist: ILM |
Tim McLaughlin | ... | creature supervisor |
Phil 'Captain 3D' McNally | ... | character animator |
Scott Meadows | ... | visual effects |
Scott Mease | ... | technical director |
David Meny | ... | technical director: ILM |
Joseph Metten | ... | digital effects artist: ILM |
Steven Meyer | ... | digital effects artist |
Michael Meyers | ... | lead modeler/texture artist: Illusion Arts |
Richard Miller | ... | sculptor |
Kristen Millette | ... | digital compositor |
Chris Mitchell | ... | animator: ILM (as Christopher Mitchell) |
Saki Mitchell | ... | senior compositor |
Todd Mitchell | ... | technical support: ILM |
Curt I. Miyashiro | ... | computer graphics supervisor (as Curt Miyashiro) |
Chris Monks | ... | creature technical director |
Oliver Moore | ... | pre-visualization artist |
Sébastien Moreau | ... | inferno compositor: ILM |
Lauren Morimoto | ... | digital paint and rotoscope artist |
David Manos Morris | ... | match move artist |
Jim Morris | ... | senior staff: ILM |
Katie Morris | ... | digital paint and roto supervisor |
Kevin Moseley | ... | visual effects artist |
Michael Muir | ... | digital artist / technical director: ILM |
Patrick Paul Mullane | ... | compositor: Illusion Arts / matte painter: Illusion Arts |
Patrick T. Myers | ... | sequence supervisor: ILM |
Vijay Myneni | ... | creature technical director: ILM |
David Nakabayashi | ... | creature design supervisor |
Giovanni Nakpil | ... | digital modeler: ILM |
Robert Nall | ... | digital artist |
Marc Nanjo | ... | lead compositor: CIS Hollywood |
Marla Newall | ... | lead cg layout artist: ILM |
Steve Nichols | ... | animation associate supervisor |
Wolfgang Niedermeier | ... | camera technical director |
Shannon Noble | ... | digital effects artist |
Brett Northcutt | ... | lead digital matte artist: ILM |
Ben O'Brien | ... | sabre artist: ILM |
Rick O'Connor | ... | cg animator |
James Ogle | ... | digital modeler |
Michael Olague | ... | visual effects gaffer |
Hiromi Ono | ... | creature developer: ILM |
Andrew Orloff | ... | cg supervisor: Zoic Studios |
Julie Orosz | ... | visual effects producer: CIS Hollywood |
Marc Ostroff | ... | visual effects accountant: ILM |
Randy Ottenberg | ... | model maker |
Michael Owens | ... | visual effects plate supervisor |
Philippe Palmieri | ... | digital artist |
Bryan Park | ... | visual effects editor: Digiscope |
James Pastorius | ... | visual effects |
Chris Paxson | ... | motion control technician |
Tony Pelle | ... | research & development: ILM |
Philip Peterson | ... | research & development: ILM (as Phil Peterson) |
Cary Phillips | ... | research & development: ILM |
Patrick Phillips | ... | visual effects |
Brian Pohl | ... | pre-visualization artist: ILM |
Nicolas Popravka | ... | research & development: ILM |
Mark Powers | ... | animator: ILM |
Brennan Prevatt | ... | compositing supervisor |
Martin Pryca | ... | visual effects technician: ILM |
Janet Quen | ... | digital effects artist |
Jesse Rademacher | ... | matchmove artist |
Ricardo Ramos | ... | digital effects artist |
Troy Ramsey | ... | digital artist: Weta Digital |
Michael Rich | ... | assistant digital effects artist: ILM |
Magali Rigaudias | ... | digital character animator |
Dylan Robinson | ... | technical director |
Robin Roepstorff | ... | main title animation |
Dennis Rogers | ... | first assistant cameraman: ILM |
Drew Rosen | ... | render farm technician: main title sequence |
Martin Rosenberg | ... | visual effects director of photography |
Alan Rosenfeld | ... | digital effects artist |
Frank Rueter | ... | senior compositing artist: Weta Digital |
Penny Runge | ... | visual effects plate coordinator: second unit |
Chris Ryan | ... | lead cgi artist: CIS Hollywood |
Barry Safley | ... | digital compositor: ILM |
Helga Salmena | ... | digital intermediate coordinator |
Gregory Salter | ... | digital artist: compositing: ILM |
Jeff Saltzman | ... | technical layout lead |
Juan-Luis Sanchez | ... | digital simulation artist: ILM |
Mike Sanders | ... | motion capture lead engineer |
Hamish Schumacher | ... | digital paint artist: Weta Digital Ltd |
Steven J. Scott | ... | digital color timer / digital intermediate colorist: EFilm |
Nelson Sepulveda | ... | compositor |
Amy Shepard | ... | digital paint & rotoscope artist |
M. Zachary Sherman | ... | digital effects artist |
Mark Siegel | ... | digital modeler |
Laura Siewert | ... | digital effects artist |
Ken Sjogren | ... | digital compositor |
Brian Smallwood | ... | digital compositor |
Jason Smith | ... | creature td: ILM |
Douglas Smythe | ... | cg supervisor: ILM |
Ben Snow | ... | visual effects supervisor: ILM |
Sharmishtha Sohoni | ... | compositor: ILM |
Jim Soukup | ... | matchmove artist: ILM (as James Soukup) |
Scott Squires | ... | senior visual effects supervisor |
Tom St. Amand | ... | animator: ILM |
Christopher Stack | ... | data manager: Digiscope |
Adam Stark | ... | digital imaging supervisor |
Albrecht Steinmetz | ... | camera technical director: Weta Digital |
Oliver Streuli | ... | matchmove assistant: ILM |
Mary Stuart | ... | visual effects producer: Digiscope (as Mary Stuart-Welch) |
Russ Sueyoshi | ... | digital compositor |
Hong Suh | ... | creature modeler (as Hong Suck Suh) |
Nigel Sumner | ... | lead technical director |
Roxanne Sutherland-Valentine | ... | receptionist: Weta Digital |
Rpin Suwannath | ... | previsualization supervisor |
Charles Tait | ... | 2D sequence lead: Weta Digital |
Patrick Tatopoulos | ... | creature concept designer |
Chad Taylor | ... | sabre artist |
Renita Taylor | ... | creature technical director: ILM |
Eric Texier | ... | digital artist |
Meghan Thornton | ... | digital effects artist |
Kyle Toucher | ... | digital artist |
Barbara Townsend | ... | digital artist / visual effects |
Delio Tramontozzi | ... | character animator |
Alan Travis | ... | digital artist |
Marjolaine Tremblay | ... | animator: ILM |
Emerito Trevino | ... | research & development: ILM |
Alex Tropiec Jr. | ... | sabre artist: ILM |
Guerdon Trueblood | ... | digital compositor: ILM |
Chi Chung Tse | ... | digital character animator |
Pat Turner | ... | digital layout artist |
Lee Uren | ... | lead creature technical director |
Michael Vaglienty | ... | flame artist |
Todd Vaziri | ... | lead compositor: ILM |
Alexander Vegh | ... | previsualization supervisor |
Omz Velasco | ... | digital modeler: ILM |
Jamie Venable | ... | visual effects producer: Svengali Visual Effects |
Carlos A. Vidal | ... | digital matte artist: ILM |
Danny Wagner | ... | character design group: ILM |
John Walker | ... | digital artist |
Talmage Watson | ... | layout artist |
Robert Weaver | ... | technical director |
Patrice Wechsler | ... | visual effects coordinator: BUF |
Gregory Weiner | ... | creature technical director: ILM |
David Weinstein | ... | animator: ILM |
Matt Welford | ... | senior digital compositor: Weta Digital |
Chris Wells | ... | previs animator |
Jeff White | ... | creature td: ILM |
Bob Wiatr | ... | digital compositor |
Johnny Wilson | ... | visual effects |
Gordon T. Wittmann | ... | visual effects coordinator: ILM |
Eric Wong | ... | lead creature technical director: ILM |
Kevin Wooley | ... | motion capture engineer |
Annette Wullems | ... | visual effects producer |
Keiji Yamaguchi | ... | creature development |
David Yee | ... | visual effects conceptual artist |
Roland Yepez | ... | CG layout artist: ILM |
Marvyn Young | ... | sequence manager |
Scott Younkin | ... | digital compositor: ILM |
Garson Yu | ... | visual effects producer |
PeiPei Alena Yuan | ... | visual effects: previz (as Peipei Yuan) |
Heidi Zabit | ... | visual effects |
Wei Zheng | ... | digital matte artist: ILM |
Tom Zils | ... | lead digital artist: ILM |
Daniel Zizmor | ... | character animator |
Chris Allen | ... | research & development supervisor: CIS Hollywood (uncredited) |
Svend Andersen | ... | systems coder (uncredited) |
Matt Ashton | ... | senior systems engineer: CIS Hollywood (uncredited) |
John Cassella | ... | cg artist: CIS Hollywood (uncredited) |
Vanessa Cheung | ... | digital matte artist (uncredited) |
Andrew Cochrane | ... | motion tracking (uncredited) |
Andrew Doucette | ... | character animator: ILM (uncredited) |
John R. Ellis | ... | digital cleanup artist (uncredited) |
Michael Fellows | ... | data coordinator (uncredited) |
Jesse Fernley | ... | compositor: CIS Hollywood (uncredited) |
Donald Fly | ... | general manager: CIS Hollywood (uncredited) |
Alexandre Frazao | ... | motion capture engineer (uncredited) |
Mathias Frodin | ... | compositor: CIS Hollywood (uncredited) |
Amy Garback | ... | cg artist: CIS Hollywood (uncredited) |
Corey Garnett | ... | systems: CIS Hollywood (uncredited) |
Steve Gawley | ... | model maker (uncredited) |
Larry Gaynor | ... | senior roto/paint artist: CIS Hollywood (uncredited) |
Camille Geier | ... | visual effects producer (uncredited) |
John Goodson | ... | concept modeler (uncredited) |
Antony Graf | ... | compositor (uncredited) |
Aram Granger | ... | digital compositor (uncredited) |
Phil Greig | ... | digital intermediate technologist (uncredited) |
Lloyd Hess | ... | technical support (uncredited) |
Patrick Jarvis | ... | digital painter: ILM (uncredited) |
Patrick Kavanaugh | ... | compositor: CIS Hollywood (uncredited) |
Erin King | ... | rotoscope artist: ILM (uncredited) |
Luis Labrador | ... | 3D character scanning (uncredited) |
Mark Larranaga | ... | digital compositor (uncredited) |
Toan-Vinh Le | ... | digital artist (uncredited) |
Noll Linsangan | ... | 2D/3D artist: CobaltFX (uncredited) |
Randy Little | ... | junior compositor (uncredited) |
Stuart Lowder | ... | manager (uncredited) |
Thomas Mathai | ... | data manager (uncredited) |
Vicky McCann | ... | digital simulations artist: ILM (uncredited) |
Angela Menz | ... | rotoscoping artist: Weta Digital (uncredited) |
Tory Mercer | ... | digital compositor (uncredited) |
Diana Miao | ... | lead texture artist: CIS Hollywood (uncredited) |
Kenneth Nakada | ... | digital matte painter: ILM (uncredited) |
Julia Neighly | ... | visual effects coordinator: CIS Hollywood (uncredited) |
Mayur Patel | ... | digital effects artist (uncredited) |
Evan Pontoriero | ... | pre-visualisation artist: ILM (uncredited) |
Tony Preciado | ... | model maker: ILM (uncredited) |
Heather MacPhee Ryan | ... | paint and rotoscope artist: CIS Hollywood (uncredited) |
George Sakellariou | ... | production engineering: ILM (uncredited) |
Adam Shand | ... | senior systems administrator: Weta Digital (uncredited) |
Tom Stanton | ... | motion tracking (uncredited) |
Sam Stewart | ... | digital paint and rotoscope artist: ILM (uncredited) |
Lee Stringer | ... | digital artist (uncredited) |
Stephanie Taubert | ... | rotoscoping artist (uncredited) |
Paul Theren | ... | digital effects artist (uncredited) |
Johan Thorngren | ... | digital matte artist: ILM (uncredited) |
Olivier Van Zeveren | ... | lighting technical director: Zoic (uncredited) |
Kyle Yamamoto | ... | research and development programmer: CIS Hollywood (uncredited) |
Stunts
Sandy Berumen | ... | stunts (as Sandy Berumen-Justus) |
Pavel Bezdek | ... | stunts: Prague unit |
Rudolf Bok | ... | stunts: Prague unit |
Petr Bozdech | ... | stunts: Prague unit |
Richard Bradshaw | ... | stunt double: Hugh Jackman |
Michael T. Brady | ... | stunts |
Troy Brown | ... | stunt coordinator: second unit / stunt double / stunts |
Debbie Lee Carrington | ... | stunts (as Debbie Carrington) |
Viktor Cervenka | ... | stunts: Prague unit |
Laura Dash | ... | stunts |
Frantisek Deak | ... | stunts: Prague unit |
Zuzana Drdacka | ... | stunts: Prague unit |
Petr Drozda | ... | stunts: Prague unit |
Zdenek Dvoracek | ... | stunts: Prague unit |
Michaela Dvorska | ... | stunt performer |
Hana Dvorská | ... | stunts: Prague unit |
Christian J. Fletcher | ... | stunt rigger |
Grant Fletcher | ... | stunts |
Richie Gaona | ... | stunt performer |
Tad Griffith | ... | stunts |
Joseph S. Griffo | ... | stunts (as Joseph Griffo) |
Michal Grün | ... | stunt performer / stunts: Prague unit |
Mike Gunther | ... | stunt double |
Rene Hajek | ... | stunts: Prague unit |
Romana Hajkova | ... | stunts: Prague unit |
Antonin Hausknecht | ... | stunts: Prague unit (as Anton Hausknecht) |
Freddie Hice | ... | stunts |
Petr Hnetkovský | ... | stunts: Prague unit (as Petr Hnetkovsky) |
Jan Holicek | ... | stunts: Prague unit |
Petr Horacek | ... | stunts: Prague unit |
Jiri Horky | ... | stunts: Prague |
Martin Hub | ... | stunt coordinator: Prague unit |
Eda Hubata | ... | stunts: Prague unit |
Blanka Jarosova | ... | stunts: Prague unit |
Kris A. Jeffrey | ... | stunts |
Laszlo Juhász | ... | stunt carriage driver |
Mike Justus | ... | stunt double |
Filip Kadlec | ... | stunts: Prague unit |
Jindrich Klaus | ... | stunts: Prague unit |
Martin Klebba | ... | stunts (as Martin Kleeba) |
Hiro Koda | ... | stunts |
Ales Kosnar | ... | stunts: Prague unit |
Heather Kraft | ... | stunts |
Jiri Kraus | ... | stunts: Prague unit |
Robert Krejcik | ... | stunts: Prague unit |
Milos Kulhavy | ... | stunts: Prague unit |
Ladislav Lahoda | ... | stunts: Prague unit |
Robert Lahoda | ... | stunts: Prague unit |
Oakley Lehman | ... | stunts |
David Leitch | ... | stunt double |
Miroslav Lhotka | ... | stunts: Prague unit |
Dimo Lipitkovsky | ... | stunts: Prague unit |
David Listvan | ... | stunts: Prague unit |
Billy D. Lucas | ... | stunts (as Billy Lucas) |
Bob MacDougall | ... | stunts (as Bob McDougall) |
Ivan Mares | ... | stunts: Prague unit |
Rob Mars | ... | stunts (as Robert Marrs) |
Mike Massa | ... | utility stunts |
Matt McColm | ... | stunt double |
Darren McGuire | ... | assistant fight coordinator |
Samuel R. McMullen | ... | stunt rigger |
Heidi Moneymaker | ... | stunts |
Klara Moravkova | ... | stunts: Prague unit |
David Mottl | ... | stunts: Prague unit |
Mark Munoz | ... | stunts |
Michael Munoz | ... | stunts |
Mario Muñoz | ... | stunts |
Pavel Myslik | ... | stunts: Prague unit |
Mirek Navratil | ... | stunts: Prague unit (as Miroslav Navratil) |
Douglas Neithercut | ... | stunts |
Larry Nicholas | ... | stunts |
Jessica Anne Nourse | ... | stunt double: Anna, US Unit |
Doug O'Dell II | ... | stunt rigger |
Vaclav Pacal | ... | stunts: Prague unit |
Tomas Peterac | ... | stunts: Prague unit |
Jaroslav Peterka | ... | stunts: Prague unit |
Jan Petrina | ... | stunts: Prague unit |
Bobby Porter | ... | stunts |
Mark Povinelli | ... | stunts |
Joey Preston | ... | Hugh Jackman: Flying Trapeze Scene |
Jaroslav Psenicka | ... | stunts: Prague unit |
Ales Putik | ... | stunts: Prague unit |
Rex Reddick | ... | stunts |
Justin Riemer | ... | utility stunts |
Tim Rigby | ... | stunts (as Timothy Rigby) / stunts |
Gary Robert | ... | utility stunts |
R.A. Rondell | ... | stunt coordinator |
Misty Rosas | ... | stunts |
Debby Lynn Ross | ... | stunts (as Debby Ross Rondell) |
Deep Roy | ... | stunts |
David Schultz | ... | stunts |
Petr Sekanina | ... | stunts: Prague unit |
Karin Silvestri | ... | stunt double: Kate Beckinsale (as Karin Silvestri Coye) |
Jiri Simberský | ... | stunts: Prague unit |
Klara Slavikova | ... | stunts: Prague unit |
Milan Slepicka | ... | stunts: Prague unit |
Doug Snively | ... | stunts (as Douglas Snively) |
Zdenek Stadtherr | ... | stunts |
Chad Stahelski | ... | assistant stunt coordinator / fight coordinator |
Monty Stuart | ... | stunts |
Vladimir Tevlovski | ... | stunt double |
Carly Thomas | ... | stunts |
Tomás Tobola | ... | stunts: Prague unit |
Tim Trella | ... | stunts |
Miroslav Valka | ... | stunts: Prague unit |
Petr Vlasak | ... | stunts |
Pavel Vokoun | ... | stunts: Prague unit |
Jan Vosmik | ... | stunts: Prague unit |
Karel Vávrovec | ... | stunts |
Aaron Walters | ... | stunts |
Danny Weselis | ... | stunts |
Troy Wood | ... | stunts |
Dana Michael Woods | ... | stunts (as Dana M. Woods) |
Danny Wynands | ... | stunt double |
Kamila Zenkerová | ... | stunts: Prague unit |
Jared S. Eddo | ... | stunt rigger (uncredited) |
Tom Harper | ... | stunts (uncredited) |
Kiralee Hayashi | ... | stunts (uncredited) |
Karine Mauffrey | ... | stunt performer (uncredited) |
Chris Palermo | ... | stunts (uncredited) |
Darrin Prescott | ... | stunts (uncredited) |
Pat Romano | ... | stunt rigger (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Andy Arnautov | ... | gaffer: Czech Republic |
Dana Arnold | ... | rigging gaffer |
Carmen Avila | ... | photographer (as Carmen Yadira Avila) |
Paul C. Babin | ... | camera operator |
Cory Beaird | ... | grip |
Gary A. Beaird | ... | dolly grip (as Gary 'Bullet' Beaird Jr.) |
Nick Beaird | ... | grip: second unit |
Salim Bensrhir | ... | rigging electric |
Josh Bleibtreu | ... | director of photography: second unit |
John Bonnin | ... | libra head technician |
Kevin Britton | ... | camera production assistant / film loader: blue screen unit |
James Brownlee | ... | grip |
Joe Buxton | ... | libra head technician |
Jan Cabalka | ... | second assistant camera |
Kyle Carden | ... | best boy grip |
Richard L. Carden | ... | dolly grip |
Petr Cejka | ... | electrician |
Milan Chadima | ... | camera operator: second unit |
Karel Charvat | ... | dolly grip |
Alan Cohen | ... | steadicam assistant |
Tom Connole | ... | second camera operator |
Ivo Cresak | ... | grip |
Janos Csoma | ... | lighting technician |
Matthew A. Del Ruth | ... | assistant camera: second unit |
Carlos DePalma | ... | rigging grip |
Damon Doherty | ... | rigging key grip: la prep unit |
Don Domino | ... | grip rigger |
Shawn Duchscherer | ... | rigging electrician |
Marq Edwards | ... | assistant camera |
J. Christopher Elizondo | ... | electrician: visual effects |
Craig Fikse | ... | steadicam operator |
Matt Floyd | ... | rigging grip |
Dave Freeth | ... | libra technician |
Yuriy Fuks | ... | flight head tech |
Chris Funk | ... | rigging electrician |
Klaus Fuxjäger | ... | camera operator |
Steve Galvin | ... | dimmer technician |
Jiri Gazda | ... | key grip |
Galen Green | ... | grip |
Ivo Gresak | ... | grip |
Todd Matthew Grossman | ... | set videographer (as Todd Grossman) |
Samuel R. Harrison III | ... | video assist operator |
Des Hills | ... | russian arm precision driver |
Mitchell K. Hiniker | ... | grip |
Michael J. Hogan | ... | video assist operator |
Larry D. Horricks | ... | still photographer: second unit |
Robert Hottarek | ... | crane technician: Technocrane |
Michal Houzvicka | ... | rigging grip |
Ladislav Hruby | ... | first assistant camera: second unit |
Matt Jackson | ... | grip |
Lukas Jaromersky | ... | electrician |
Troye Jenkins | ... | documentary camera operator |
Jimmy E. Jensen | ... | first assistant camera: "a" camera |
Joe Kelly | ... | grip |
Borivoj Klecka | ... | best boy: Czech Republic |
Hilary Klym | ... | rigging best boy: Los Angeles |
Petr Konrád | ... | gaffer |
Michal Krbecek | ... | second assistant camera |
Jeff Kunkel | ... | dolly grip: second unit |
Tom Lembcke | ... | rigging grip |
Lonnie Leslie | ... | grip |
Viktor Lonek | ... | video assist operator: Czech Republic |
Greg Lopez | ... | rigging electrician |
George Lozano Jr. | ... | best boy electric: second unit |
David Luckenbach | ... | camera operator: second unit |
Brett Mabry | ... | additional photographer |
Petr Machacek | ... | assistant camera |
Victor Major | ... | rigging electrician |
Frank Masi | ... | still photographer |
Greg Mayer | ... | dimmer technician |
Dwayne McClintock | ... | aerial director of photography |
Brian McPherson | ... | technocrane operator: additional photography |
Scott Medcalf | ... | dimmer operator: second unit |
Zdenek Mrkvicka | ... | assistant camera |
Gannon Murphy | ... | rigging |
Leo J. Napolitano | ... | camera operator |
Reggie Newkirk | ... | first assistant camera |
Frantisek Novák | ... | first assistant camera "c" camera |
Greg Patterson | ... | set lighting |
Miroslav Pavlik | ... | assistant camera: "b" camera, second unit |
Chris Pavlu | ... | electrician |
Morten Petersen | ... | rigging electrician |
Ron Peterson | ... | assistant camera |
Steve Peterson | ... | first assistant camera: second unit |
Joe A. Ponticelle | ... | first assistant camera |
Zdenek Pozar | ... | rigging electrician |
Rick Pratt | ... | rigging key: Czech Republic/Los Angeles |
Marek Radolf | ... | balloon light operator |
Jan Rehanzl | ... | best boy dolly grip: Czech Republic |
Rex Anson Rhorer | ... | grip |
Aaron Richards | ... | set lighting technician |
Steve Robertson | ... | dolly grip: second unit |
Jan Sankot | ... | electrician |
Mark Sannes | ... | key grip: second unit |
Pablo Santiago-Brandwein | ... | grip |
Mark Santoni | ... | first assistant camera |
Bret Scott | ... | rigging electric |
David A. Seekins | ... | assistant camera: second unit |
Rick Senteno | ... | pre-rig best boy electric |
Jim Shelton | ... | key grip |
Nick Shuster | ... | second assistant camera: "a" camera |
Jan Simecek | ... | rigging electrician |
Mike Simko | ... | grip |
Radek Skudrna | ... | first assistant camera |
Jeffrey P. Soderberg | ... | rigging gaffer |
Scott Sprague | ... | lighting technician |
Robert Stillman | ... | grip |
Tim Stratton | ... | electrician |
Petr Svoboda | ... | rigging electrician |
Roman Svoboda | ... | rigging electrician: Prague |
Don Telles | ... | rigging grip |
Martin Tichy | ... | electrician: second unit |
Stanislav Vales | ... | assistant camera |
Zoran Veselic | ... | camera operator: second unit |
Zdenek Vávra | ... | still photographer |
Roger Wall | ... | second assistant camera |
Larry Wallace | ... | gaffer |
Christopher Warren | ... | best boy electric / best boy electric: additional photography |
Joseph F. Warren | ... | gaffer: additional photography |
Terry Wolcott | ... | steadicam assistant |
Mike Wächter | ... | dimmer board operator |
Peter J. Yauri | ... | grip |
R. Michael Yope | ... | electrician |
Andy Young | ... | rigging grip |
Andrej Arnautov Jr. | ... | electric trainee (uncredited) |
Michael Cassidy | ... | second assistant camera (uncredited) |
William DiCenso | ... | rf technician (uncredited) |
Kelly Diehl | ... | libra head technician (uncredited) |
Ian Speed | ... | libra technician (uncredited) |
Animation Department
Scott Carroll | ... | animator |
Brian Castleforte | ... | animator: opening sequence |
Jonathen Collins | ... | animator |
Miguel A. Fuertes | ... | animator |
Gary Hebert | ... | animator: title animation |
Greg Kyle | ... | animator |
Phil Morris | ... | animator |
Dani Morrow | ... | second layout |
P. Jeep Naarkom | ... | animator |
Rick O'Connor | ... | animator |
Jay Rennie | ... | animator |
Marjolaine Tremblay | ... | animator |
Andy Wong | ... | animator |
Casting Department
Faith Allbeson | ... | casting assistant |
Nancy Bishop | ... | casting: Prague |
Judy Cook | ... | extras casting |
Jennifer Euston | ... | casting associate: New York |
Jirí Hrstka | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Laura Baker | ... | set costumer |
Luca Canfora | ... | wardrobe |
Massimo Cantini Parrini | ... | assistant costume designer |
Jay Cheng | ... | set costumer |
Jirina Eisenhamerova | ... | costumer |
Serena Fiumi | ... | assistant costume designer |
Silvia Guidoni | ... | specialty costumer |
Maria Hubackova | ... | costumer |
Adriana Mattiozzi | ... | seamstress |
Rizia Ortolani | ... | costume department coordinator |
Enzo Serafino Pellegrino | ... | specialty costumer (as Serafino Pellegrino) |
Catherine Peña | ... | costumer: Kate Beckinsale |
Gregory B. Peña | ... | key costumer |
Rob Phillips | ... | key costumer |
Damien Quinn | ... | costumer |
Silvia Raiano | ... | set costumer |
Leticia Sandoval | ... | specialty costumes |
Nick Scarano | ... | costume supervisor |
Richard Schoen | ... | key costumer |
Nancy Smytka | ... | set costumer |
Jitka Svecova | ... | costumer |
Dita Valentinova | ... | costume interpreter |
Barbora Wildova | ... | assistant to wardrobe supervisor |
Sarka Zvolenska | ... | costume supervisor |
Viera Zvonarova | ... | set costumer |
Editorial Department
Terra Bliss | ... | digital intermediate producer (as Terra Bliss-Alvarez) |
Ray Bushey III | ... | assistant editor |
Josh Campbell | ... | assistant editor |
Brano Danis | ... | colorist: dailies |
Tzarina V. Edillon | ... | first assistant editor |
Hunter S. Ellis | ... | post-production coordinator (as Steven T. Ellis) |
Nathan R. Fitzgerald | ... | digital intermediate editor |
Michael Gay | ... | assistant editor |
Tamaron Greene | ... | assistant editor |
Michael Healey | ... | digital colorist |
Martin Hubacek | ... | assistant editor |
Ntana Bantu Key | ... | digital colorist assist (as Ntana B. Key) |
Mark Sachen | ... | colorist |
Jeff Schweikart | ... | post-production assistant |
Danita Slaughter | ... | assistant digital intermediate editor |
Vaclav Sramek | ... | editorial production assistant |
Bill Ceresia | ... | post-production coordinator (uncredited) |
Ondrej Mayer | ... | editorial department (uncredited) |
Location Management
David Halver | ... | stage manager: playa vista stages |
Pavel Mrkous | ... | location manager |
Jill Naumann | ... | additional location manager: pre-production |
Rick Poyner | ... | key assistant location manager |
Chris Rudolph | ... | location scout: Canada |
Petr Skvor | ... | assistant location manager |
Jan Svoboda | ... | assistant location manager |
Jay Traynor | ... | key location manager |
Music Department
Nico Abondolo | ... | musician: bass |
Eun-Mee Ahn | ... | musician: violin |
Steve Amerson | ... | score vocalist |
Philip Ayling | ... | musician: oboe |
Rick Baptist | ... | musician: trumpet |
Joan Beal | ... | singer |
Mark Beasom | ... | score vocalist |
Samela A. Beasom | ... | singer |
Leanne Becknell | ... | musician: oboe |
Steve Becknell | ... | musician: french horn |
Emily Bernstein | ... | musician: clarinet |
David Bifano | ... | programmer |
Cindy Bourquin | ... | singer |
Susan Boyd | ... | score vocalist |
Jacqueline Brand | ... | musician: violin |
Leanna Brand | ... | score vocalist |
Aleta Braxton | ... | score vocalist |
Tom Brown | ... | music preparation |
Reid Bruton | ... | score vocalist |
Darius Campo | ... | musician: violin |
Elin Carlson | ... | chorus |
Alvin Chea | ... | singer |
Judy Chilnick | ... | musician: percussion |
Bryan Clements | ... | scoring crew |
Ron Colvard | ... | singer/choir |
Tony Cooke | ... | musician: cello |
Rose Corrigan | ... | musician: bassoon |
Wade Culbreath | ... | musician: percussion |
Douglas Davis | ... | musician: cello |
Sandy De Crescent | ... | orchestra contractor (as Sandy DeCrescent) |
Brad Dechter | ... | additional orchestrator |
Marcia Dickstein | ... | musician: harp |
Thomas Diener | ... | musician: viola |
George Doering | ... | musician |
David Duke | ... | musician: french horn |
Bruce Dukov | ... | musician: violin |
Bill Edwards | ... | score vocalist |
Mark Eshelman | ... | scoring crew |
John Finklea | ... | music editor |
Daniel Gold | ... | music preparation |
Galina Golovin | ... | musician: violin |
Gregory T. Goodall | ... | musician: percussion (as Gregory Goodall) |
Agnes Gottschewski | ... | musician: violin |
Jenny Graham | ... | singer |
Mark Graham | ... | music librarian |
Endre Granat | ... | musician: violin |
Fred Greene | ... | musician: tuba |
Stephen Grimm | ... | score vocalist |
Debbie Hall | ... | singer |
Trevor Handy | ... | musician: cello |
Clayton Haslop | ... | musician: violin |
Todd Hemmenway | ... | musician: cello |
Dan Higgins | ... | musician |
Jim Hoffman | ... | music preparation |
Steve Holtman | ... | musician: trombone |
Alex Iles | ... | musician: trombone |
Angie Jaree | ... | singer |
Bob Joyce | ... | singer |
Kenneth Karman | ... | supervising music editor |
Daniel Kelley | ... | musician: french horn (as Dan Kelley) |
Randy Kerber | ... | musician: keyboards |
Brian Kilgore | ... | musician: percussion |
Katie Kirkpatrick | ... | musician: harp |
Teri Koide | ... | singer |
Christian Kollgaard | ... | musician: bass |
Marty Krystall | ... | musician |
Armen Ksajikian | ... | musician: cello |
Timothy Landauer | ... | musician: cello |
Songa Lee | ... | musician: violin |
Edie Lehmann Boddicker | ... | score vocalist |
Jon Lewis | ... | musician: trumpet |
Dane Little | ... | musician: cello |
Charlie Loper | ... | musician: trombone |
Warren Luening | ... | musician: trumpet |
Guy Maeda | ... | singer |
Andy Malloy | ... | musician: trombone |
Rene Mandel | ... | musician: violin |
Darrin McCann | ... | musician: viola |
Mark McKenzie | ... | lead orchestrator |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet |
Adam Michalak | ... | score recordist |
Todd Miller | ... | musician: french horn |
Michael Mishaw | ... | score musician: vocalist / score vocalist |
Tim Morrison | ... | musician: trumpet |
Kenneth Munday | ... | musician: bassoon |
Barbara Northcutt | ... | musician: oboe |
Brian O'Connor | ... | musician: french horn |
Michael O'Donovan | ... | musician: bassoon |
Bryan Pezzone | ... | musician: piano |
Tom Ranier | ... | musician: keyboards |
Leslie Reed | ... | musician: oboe |
Bill Reichenbach | ... | musician: trombone |
Diane Freiman Reynolds | ... | singer |
John Reynolds | ... | musician: french horn |
Michele Richard | ... | musician: violin (as Michele Richards) |
Cassandra Richburg | ... | musician: viola |
David Riddles | ... | musician: bassoon |
William Ross | ... | additional orchestrator |
Geraldine Rotella | ... | musician: flute |
Dennis S. Sands | ... | music scoring mixer |
Allen Savedoff | ... | musician: bassoon |
Ben Schor | ... | apprentice music editor |
Jim Self | ... | musician: tuba |
Alan Silvestri | ... | conductor |
Jeanne E. Skrocki | ... | musician: violin |
David Slonaker | ... | additional orchestrator |
Steven L. Smith | ... | music preparation |
Kurt Snyder | ... | musician: french horn |
George F. Sterne | ... | score vocalist |
Sally Stevens | ... | singer/vocal contractor |
Jacqueline Tager | ... | assistant music editor |
Phillip A. Teele | ... | musician: trombone |
George Thatcher | ... | musician: trombone |
James Thatcher | ... | musician: French horn |
Richard Todd | ... | musician: french horn |
Doug Tornquist | ... | musician: tuba |
Joann Turovsky | ... | musician: harp |
Irina Voloshina | ... | musician: violin |
Randy Waldman | ... | musician: keyboards |
Brad Warnaar | ... | musician: french horn |
Mervyn Warren | ... | score vocalist |
Dave Washburn | ... | musician: trumpet |
Pat Weber | ... | scoring technician |
David Weiss | ... | musician: oboe |
Ann White | ... | singer |
Gerald White | ... | singer |
Phillip Yao | ... | musician: french horn |
Kenneth Yerke | ... | musician: violin |
Ed Zajac | ... | score vocalist |
Scottie Haskell | ... | score vocalist (uncredited) |
Sebastian Toettcher | ... | musician: cello (uncredited) |
Script and Continuity Department
Sylvie Chesneau | ... | script supervisor |
Haley McLane | ... | script supervisor: second unit |
Transportation Department
Jiri Husak | ... | transportation coordinator |
Jiri Kotlas | ... | unit transportation coordinator |
Chuck Martinez | ... | driver |
Ondrej Modry | ... | driver |
Ted Moser | ... | transportation coordinator |
Terry R. Owens | ... | production driver |
John Pellegrino | ... | driver |
Jack Jay Reece | ... | driver (as Jay Reece) |
Shaun Ryan | ... | transportation |
Jorge Vasquez | ... | production van driver |
Pavel Voracek | ... | transportation captain |
Chad Wadsworth | ... | production van operator |
Jeff Woodward | ... | driver |
Devon F. Wright | ... | assistant to transportation captain |
David W. Dale | ... | driver: Hugh Jackman (uncredited) |
Mickey Davie | ... | vehicle technician (uncredited) |
Additional Crew
Guy Adan | ... | unit publicist |
Sheri Apap | ... | animal trainer |
Scott Barnes | ... | board operator |
Brian Bero | ... | armorer: USA |
Bianca Bezdek-Goodloe | ... | legal representation / legal representative / legal services |
Debra Brown | ... | choreographer |
Ray Buffer | ... | stand-in |
Lucie Burianová | ... | set pa |
Richard Castro | ... | first assistant accountant |
Claire Chandou | ... | accounting assistant |
Missy Coggiola | ... | assistant: Ms. Beckinsale |
Jennifer Conroy | ... | production coordinator |
Chris Daher | ... | stand-in |
Steve Dent | ... | animal trainer/horse wrangler |
Kelly DeTample | ... | publicity assistant |
Guin Dill | ... | animal trainer |
Boban Dvorak | ... | assistant production coordinator: second unit |
Eva Dvorakova | ... | on-set medic |
Jimmy Edwards | ... | fight choreographer |
Michal Engrth | ... | assistant accountant |
Josh Ernstrom | ... | production assistant |
Janette Evans | ... | accountant: second unit |
Lisa Jean Felski | ... | post-production accountant |
Andrew Francis Fenady | ... | executive in charge of production |
Julio Ferrario | ... | senior title designer |
Nicole Furia | ... | production controller |
Jennifer Gillespie | ... | production coordinator: Prague |
Pamela B. Green | ... | producer: main and end titles |
Michal Gregus | ... | production assistant |
Doug Griffin | ... | motion capture supervisor |
Gary J. Gross | ... | production consultant: Captive Audience Productions |
Jason Hariton | ... | set production assistant |
Michael A. Heath | ... | asset manager |
Matthew Hirsch | ... | assistant production coordinator |
Maia Horniak | ... | assistant: Mr. Roxburgh |
Carole Humphreys | ... | second assistant accountant |
Dinah Hutson | ... | assistant: Sommers Company |
Mark Jacyszyn | ... | production accountant |
Silvie Janculová | ... | assistant to unit manager |
Tegan Jones | ... | assistant: Mr. Mercer |
Lenka Kadlecova | ... | production assistant |
John Kearney | ... | horse wrangler |
Paul Kenney | ... | first assistant accountant |
Vladimir Kesl | ... | computer technician |
Perry M. Kimura | ... | digital film scanning and recording |
Jana Králíková | ... | unit interpreter (as Jana Kraliková) |
Ryan Landels | ... | assistant: Mr. Ducsay |
Eric Layne | ... | location accountant |
Matthew F. Leonetti Jr. | ... | production coordinator: blue screen unit |
Harvey Lowry | ... | director of operations: Captive Audience Productiond |
Iva Lukesová | ... | first assistant accountant: Czech Republic |
Mahnaz Mary Mahdavi | ... | accountant |
Ella Marcus | ... | craft service |
Y.J. Meira | ... | assistant: Mary Kim, makeup effects production supervisor: Captive Audience Productions Inc. (as Yvonne Jimenez) |
Ryan Miningham | ... | production assistant |
Michal Motycka | ... | set production assistant |
Hugh Mun | ... | adr voice |
Kelly E. Norris | ... | production secretary |
Dominic Pace | ... | stand-in: Frankenstein's Monster |
John Palermo | ... | assistant: Mr. Jackman |
Paul Pav | ... | production supervisor |
Lenka Pavlakova | ... | production secretary |
Jennifer Payson | ... | assistant accountant (as Jennifer Tamez) |
Jesse Peckham | ... | assistant: Mr. Sommers |
Jon Philion | ... | technician: Libra Mount |
Michael M. Piehler | ... | production assistant |
Jess Platt | ... | dialect coach |
Fabrizio Pucci | ... | Italian dubbing: Van Helsing |
Stephanie Purdy-Azan | ... | animal trainer (as Stephanie A. Purdy) |
Keith Rauch | ... | production assistant |
Ryan Robertson | ... | sequence producer |
David Romano | ... | payroll accountant |
Kevin Roy | ... | additional production assistant |
Luciano Saber | ... | voice |
Justin Hamilton Salem | ... | key set production assistant: second unit |
Lee J. Santillan | ... | accounting clerk |
Chad Saxton | ... | set production assistant |
Karel Schneiberg | ... | video operator asistant |
Katerina Silna | ... | production coordinator |
Tomas Smrcka | ... | stand-in |
Adam Stark | ... | digital imaging supervisor: Digiscope |
Bram Stoker | ... | created characters |
Matt Stuecken | ... | assistant: Mr. Ducsay (as Matthew Stuecken) |
Tony Swatton | ... | armorer |
John T. Sweeney | ... | production coordinator |
Antonina Thompson | ... | photo double: Kate Beckinsale |
Laura Tiz | ... | assistant accountant |
Katerina Valjentová | ... | interpreter |
Jarik Van Sluijs | ... | creative director / title designer |
Craig Vegas | ... | production assistant |
Jana Vesela | ... | production coordinator: second unit |
Pavel Vokoun | ... | horse master |
Richard John Walters | ... | stand-in: Frankenstien's monster |
Will White | ... | camera boat driver: marine department (as J. Wilfrid White) |
Scott C. Williman | ... | pre-rigger |
Oorala Yamada | ... | additional set production assistant |
Andrew Lawrence Fisher | ... | dailies dvd authoring (uncredited) |
Christopher Xavier Lozano | ... | stills photography (uncredited) |
Petra Novotná | ... | groom (uncredited) |
Roy Samuelson | ... | additional voice (uncredited) |
Angelique Silberman | ... | production coordinator: second unit, Calgary (uncredited) |
Steven E. Simon | ... | set production assistant (uncredited) |
Steve Solomon | ... | animal trainer (uncredited) |